Cele i zadania
Zakład Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu pomaga osobom niepełnosprawnym odnaleźć się na rynku pracy. Prowadzi także nieodpłatną rehabilitację dla pracowników niepełnosprawnych. Z pomocą Urzędu Gminy w Strzelnie i ciężkiej pracy pracowników udało nam się stworzyć ośrodek rehabilitacyjno-szkoleniowo-wypoczynkowy… ale niezwykły. Hotel to miejsce które posiada wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Windy, podjazdy, platformy oraz przystosowane łazienki. Zapraszamy do naszej restauracji tarasowej na smaczne posiłki przygotowywane przez kuchnię ZAZ, zapraszamy do wypożyczalni sprzętu turystycznego – rowery wodne, kajaki, rowery szosowe, kijki nordic. Zatrudniamy rehabilitantów i masażystów. Zapraszamy do Gabinetu Fizjoterapii. Mamy znakomity sprzęt, zapewniamy zajęcia na siłowni, elektroterapię, fizykoterapię, masaże lecznicze i relaksacyjne, spacery z kijkami oraz ćwiczenia w grupach. Posiadamy salę konferencyjną z wyposażeniem multimedialnym. Nasz Ośrodek znajduje się w malowniczym lesie w sąsiedztwie pięknej plaży i jeziora. To świetne miejsce na całoroczny wypoczynek indywidualny i zorganizowany, rehabilitację leczniczą oraz organizację szkoleń i konferencji.
Działalność Zakładu współfinansowana ze środków PFRON za pośrednictwem Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Usługi
Zakład nasz zatrudnia osoby niepełnosprawne na 0,6 oraz 0,8 etatu.
Oferujemy usługi:
– turystyczne
– organizacyjno-szkoleniowe
– gastronomiczno – noclegowe
– pralnicze
– terapeutyczno-rehabilitacyjne
– parkingowe
– remontowo-porządkowe
– rolniczo-ogrodnicze
– rękodzielnicze
Statut
ZAZ Przyjezierze działa w oparciu o następujące akty prawne:
- ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. (Dz.U z 2011 r., Nr 127, poz. 721)
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 lipca 2012 r. w sprawie zakładów aktywności zawodowej (Dz.U 850)
- ustawa o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 r. (Dz.U z 2013, poz. 885, poz. 938)
- rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 2010 r. w sprawie prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (Dz.U z 2010, Nr 241,poz. 1616)
- oraz innych dotyczących funkcjonowania Zakładu oraz prowadzonej działalności wytwórczo – usługowej
Zgodnie z art 29 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zakład aktywności zawodowej musi zatrudniać conajmnniej 70 % osób niepełnosprawnych ogółu zatrudnionych:
- ze znacznym stopniem niepełnosprawności (bez względu na rodzaj schorzenia)
- z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną, stan zatrudnienia tych osób nie może być wyższy niż 35 % ogółu zatrudnionych
Zgodnie z przepisami w pierwszej kolejności zatrudniane są osoby:
- w szczególności skierowane przez powiatowy urząd pracy
- uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej w stosunku do których rada programowa zajęła stanowisko uzasadniające podjęcie zatrudnienia i kontynuowanie rehabilitacji zawodowej.
Zakup Pro Społeczny
Z przyjemnością informujemy, że Zakład Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu otrzymał Certyfikat „Zakup Pro Społeczny” potwierdzający prawo do posługiwania się promocyjnym znakiem jakości. Znak „Zakup Pro Społeczny” umieszczony na produktach gwarantuje wysoką jakość produktu.
Więcej informacji na temat znaku „Zakup Pro Społeczny”
Lodołamacze
Zakład Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu znalazł się w gronie krajowych laureatów nagrodzonych w konkursie „Lodołamacze” organizowany przez Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.