Menu Zamknij

Komora hiperbaryczna

Czym jest komora hiperbaryczna i jak działa na nasz organizm?

Terapia hiperbaryczna to zabieg leczniczy, którego działanie opiera się na wykorzystaniu czystego tlenu w warunkach odpowiednio wysokiego ciśnienia. Ciśnienie w komorze hiperbarycznej może sięgnąć wartości nawet 3 razy wyższej od wartości ciśnienia atmosferycznego, dzięki czemu niweluje fizjologiczne bariery tlenu w przenikaniu do komórek i umożliwia dostarczenie komórkom zwiększonych dawek tlenu, co sprzyja leczeniu wielu schorzeń. Działanie komory hiperbarycznej znalazło zastosowanie w dziesiątkach chorób i dolegliwości właśnie dzięki “mocy” tlenu i jego przenikania do komórek ciała. 

Na jakie schorzenia stosuje się komorę hiperbaryczną?

Leczenie tlenem pod wysokim ciśnieniem jest pomocne, a nawet wskazane w wypadku wielu chorób czy urazów. Kiedy więc warto z niej skorzystać?
– najczęściej wymienianym schorzeniem jest zatrucie czadem. Komora w tym wypadku nasyca krew tlenem, co pomaga wyprzeć z organizmu szkodliwy tlenek czadu. 


– komorę poleca się również w przypadku chorób o podłożu neurologicznym, takim jak Alzheimer, Parkinson, ADHD, Stwardnienie rozsiane czy jako terapię wspomaganą w przypadku autyzmu,


– tlenoterapię poleca się również w wypadku trudno gojących się ran. Tlen pobudza komórki naszego ciała do wzrostu i odbudowy, co może przyspieszyć gojenie w niektórych wypadkach,


– stosuje się ją także podczas chorób autoimmunologicznych,


– w przypadku nadciśnienia, miażdżycy,


– odżywianie organizmu tlenem sprawdza się także w leczeniu anemii,


– w ramach terapii cukrzycy,


– gdy dosięgnie nas martwica,


– to również jeden z ważnych etapów po przebyciu przeszczepu, np. kończyny, gdy istnieje ryzyko odrzutu,


– choroba dekompresyjna, nagły i niewyjaśniony niedosłuch,


– komora hiperbaryczna może ulżyć cierpiącym na migreny,


– tlenoterapia jest stosowana także w przypadku otyłości. 

Jak wygląda zabieg w komorze hiperbarycznej?

Długość zabiegu dostosowuje się do pacjenta i jego wymagań, szczególności dotyczy to częstotliwości zabiegów. Pojedynczy zabieg trwa około godziny. Pacjent do zabiegi musi zdjąć wszelkie ozdoby (kolczyki, bransoletki, zegarki itp.), w samej komorze przebywa się w lekkiej bieliźnie bawełnianej.

Przeciwwskazania

Istnieje kilka okoliczności, które uniemożliwiają skorzystanie z tlenoterapii hiperbarycznej. Przede wszystkim wykluczeni z takiego zabiegu są pacjenci, którzy przeszli niedawno operację w okolicach klatki piersiowej lub cierpią na chorobę płuc (np. rozedma lub zapalenie dróg oddechowych) czy mają gorączkę. Przeciwwskazaniem jest również ciąża (poza sytuacją zatrucia czadem), padaczka oraz przebyty zabieg uszu. Ponadto w trakcie samego zabiegu pacjent może odczuwać nieprzyjemne doznania, które można porównać z wrażeniami podczas podróży samolotem, np. zatykanie uszu, ból głowy, a także wymioty. Warto przy tym pamiętać, iż wbrew niektórym poglądom komora hiperbaryczna nie leczy boreliozy ani nowotworów. 

Cennik:

 

1 sesja tlenowa

 

50 zł

 

 

Pakiet 10 sesji tlenowych

 

400 zł

 

 

Pakiet 20 sesji tlenowych

 

700 zł

 

Godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek: 8:00 – 20:00

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja terminów pod numerem 534 047 876

Skip to content